Rady rodičům

Péče o dítě

Prevence zubního kazu

Nejdůležitější prevencí zubního kazu je nenavyknout dítě na sladké. Od počátku ho učíme pít ovyčejnou vodu, čaj přislazovat minimálně. Žádké sladkosti za odměnu…

Nejhorší zlozvyk je podávání sladkého pití dítěti v noci. Opakovaně se setkáváme s úplně zkaženými předními řezáky u některých dětí, je zde těžký defekt jak kosmetický, tak především funkční, provázený bolestivými záněty, často musí zubař zuby vytrhnout.

Zatím není tolik ve veřejnosti známo, že zubní kaz má infekční podklad. Olizování dudlíku, společná lžíce a jiné prohřešky proti základním hygienickým pravidlům vedou mimo jiné k přenášení ve slinách obsažených tzv. kariogenních bakterií do dutiny ústní dítěte.

Čištění prořezaných zubů je samozřejmostí. V 1. roce se používají speciální návleky na prst matky, když je dítě větší, začíná se s použitím zubního kartáčku.

Po 1. narozeninách dítěte je vhodné navštívit zubaře.

Podávání fluoridových tablet je diskutabilní. Fluorid prokazatelně zlepšuje kvalitu skloviny a snižuje tvorbu zubního kazu. Nemáme šak zcela jasno, kolik fluoridu konzumujeme v pitné vodě. Vzhledem k tomu, že fluorid je obsažen v zubních pastách a že jsou zde možnosti lokální fluridace i v domácím prostředí použitím příslušných preparátů, od paušálního podávání fluroridových tablet ustupujeme.