Náplň práce praktického pediatra  

  • léčebná péče o děti od narození do ukončeného 18. roku
  • preventivní péče o děti od narození do ukončeného 18. roku podle zdravotního řádu (systematické preventivní prohlídky- termíny jsou jednoznačně určeny zdravotním řádem pojišťoven, základní povinné očkování- dle dopporučeného schematu- viz očkovací kalendář)
  • návštěvní služba
  • nadstandardní výkony, tj. výkony nehrazené veřejného zdravotního pojištění - viz Seznam a ceník nadstandardních výkonů

Nadstandardní výkony, ceník  

Žádost o řidičský průkaz včetně rozšíření 300 Kč
Zdravotní průkaz 100 Kč
Vstupní prohlídka pro zaměstnavatele 250 Kč
Přihláška do MŠ 100 Kč
Posudek pro střední školu 200 Kč
Posudek pro učební obor 200 Kč
Posudek přihláška VŠ 200 Kč
Posudek tábory, sportovní aktivity 100 Kč
Potvrzení na vyžádání 100 Kč
Očkování na vyžádání 150 Kč
Aplikace náušnic jehlou - 1 vpich 100 Kč
Nastřelení náušnic + materiál 450 Kč
Výpis z karty pacienta na vyžádání 200 Kč
Duplikát očkovacího průkazu 50 Kč

Možnosti rychlé diagnostiky v naší ordinaci  

Vyšetřování CRP

V naší ordinaci už řadu let využíváme moderní rychlou ambulantní diagnostickou metodu vyšetřování CRP (C reaktivní protein).

Jeden z nejčastějších problémů, které pediatr denně musí řešit, je akutní horečnatý infekt. Je prokázáno, že 90-95 % těchto onemocnění je virového původu. Zatímco bakteriální nemoci se léčí většinou poměrně snadno antibiotiky, na virová onemocnění v běžné ambulantní praxi žádná kauzální (příčinná) léčba neexistuje. Obvykle však stačí běžné léky na horečku, klid na lůžku a tekutiny. Ani při nejpečlivějším klinickém vyšetření nelze bez použití krevního testu stoprocentně odlišit, zda horečka je původu bakteriálního nebo virového. V posledních letech se pro ambulantní praxe objevila významná pomocná metoda - přístroj na vyšetření C reaktivního proteinu. Tento protein (bílkovina) se objevuje už několik hodin po nástupu bakteriální infekce v krvi pacienta a je tak velmi citlivým ukazatelem eventuelní přítomnosti původce, kterého lze léčit antibiotiky. V krvi pacientů s virovým infektem tento CRP zůstává nízký. Tohoto jevu využívá malý přístroj, který v průběhu několika minut hladinu CRP zjistí. Je k tomu samozřejmě zapotřebí malé množství krve - kapka asi jako po píchnutí špendlíkem. Krev nabíráme pomocí maličkého kopíčka s pružinkou z prstu pacienta, hrot dítě vůbec nevidí a vpich je skoro nebolestivý. I velmi zkušený lékař zůstane někdy překvapen výsledkem vyšetření. Metoda je vynikajícím příspěvkem k praktikování medicíny založené na důkazech (evidence based medicine). Zároveň je výborným psychologickým momentem nejen pro úzkostlivé rodiče, ale často i pro lékaře.

Na tomto místě chci zmínit i důvod, proč toto vyšetření pokládám za průlomové. I u laické veřejnosti je dnes už dostatečně známé, že neodůvodněné podávání antibiotik je nesprávné, ba škodlivé. Především se výrazně podílí na rozvoji rezistence bakterií vůči antibiotikům, která pak selhávají v případech, kdy je nutně potřebujeme.

Kromě toho má nadměrné podávání antibiotik významný podíl na zhoršení imunitního stavu dětského organismu, který si svou obranyschopnost teprve buduje. Získává ji právě tím, že infekty prodělává “vlastními silami”. Antibiotika, obzvláště širokospektrá, narušují výrazně střevní mikrofloru, která tvoří jednu z významných barier vůči infekci. Projeví se to řidšími stolicemi v průběhu podávání antibiotik, další, závažnější důsledek může být právě zhoršení obranyschopnosti vůči běžným infekcím.

S tímto vědomím denně pracuji ve své ordinaci. Pokud jsem si jista, že dítě antibiotika nepotřebuje, snažím se o tom přesvědčovat rodiče a významným pomocníkem je v tomto úsilí výše popsaný malý přístroj.

Moje ordinace splnila požadovaná kritéria k tomu, aby byl tento výkon pro mé pacienty zařazen mezi výkony hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Za vyšetření tudíž nevybírám žádné poplatky.


HAND U Reader - přenosný močový analyzátor

Umožňuje přímo v ordinaci během několika minut kvantitativní vyšetření moči. Pacient nemusí čekat do následujícího dne na výsledek z laboratoře.


Mission - přístroj na měření hemoglobinu

Přístroj umožňuje rychlé orientační sledování červeného krevního barviva. Výhodné především u kojenců, kteří jsou léčeni pro chudokrevnost. Odebírá se kapilární krev - stačí kapka krve z prstu. Výsledek je znám okamžitě.


Streptest

je vyšetření rychlé diagnostiky. Slouží k identifikaci přítomnosti beta hemolytického streptokoka na sliznicích horních dýchacích cest.

Pacienti velmi často přicházejí do ordinace s bolestí v krku. Převážně se jedná o virový původ obtíží a tudíž není třeba nasazovat antibiotika. Někdy může být původcem potíží beta hemolytický streptokok, pak je vhodné zahájit léčbu penicilinem.

Původce není spolehlivě možné zjistit jen běžným klinickým vyšetřením (pouhým okem lékaře). Správný postup tedy je provedení odběru biologického materiálu.

Klasickou metodou je výtěr z krku, který se odesílá do mikrobiologické laboratoře, výsledek je k dispozici do 2–3 dnů.

Streptest je podstatně rychlejší metodou, než užívaná metoda klasická, výsledek máme do 10 minut a je důležitou pomůckou lékaře, který praktikuje medicínu založenou na důkazech.